Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2013

Η Λεωφόρος και το αήττητο του 95%!

Σπίτι μου, σπιτάκι μου και φτωχοκαλυβάκι μου! Σύμφωνοι, το γήπεδο της Λεωφόρου δεν διαθέτει όλα τα κομφόρ και τις ανέσεις, ούτε φυσικά ανήκει στο γκρουπ των εντυπωσιακότερων της Ευρώπης.
Τη δουλειά του όμως στο κυνήγι των βαθμών, μια χαρά την… κάνει εδώ και κάτι δεκαετίες για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Με τη νίκη επί του ΟΦΗ το βράδυ του Σαββάτου (21/9) ο Παναθηναϊκός μετράει 64 συνεχόμενους αγώνες αήττητος στη Λεωφόρο.

Η τελευταία ήττα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» καταγράφηκε την 1η Σεπτεμβρίου του 2002 από την Προοδευτική, με τους «βυσσινί» να επικρατούν τότε 1-0 (με γκολ του Πουλόπουλου) σε ματς κεκλεισμένων των θυρών και τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο του «τριφυλλιού».

Eκτοτε, ο Παναθηναϊκός «τρέχει» ένα σερί 54 νικών και 10 ισοπαλιών.

Από την περίοδο 1959-60 μέχρι και σήμερα, η ομάδα του «τριφυλλιού» έχει δώσει 498 παιχνίδια ως οικοδέσποινα στη Λεωφόρο και έχει γράψει στο κοντέρ, 390 νίκες (78%), 85 ισοπαλίες (17%) και 23 ήττες (5%).

Οπερ που σημαίνει πως οι «πράσινοι» είναι αήττητοι στο 95% των αγώνων που δίνουν στην ιστορική έδρα τους.

Κάνοντας «ταμείο» από το ΟΑΚΑ, από τους συνολικά 361 αγώνες που έχουν αγωνιστεί ως γηπεδούχοι, μετράνε 277 νίκες (77%), 49 ισοπαλίες (13%) και 35 ήττες (10%), με το αήττητο ποσοστό να κυμαίνεται στο 90%, πέντε τοις εκατό χαμηλότερο δηλαδή από το αντίστοιχο της Λεωφόρου.

Οι βαθμοί που έχουν πετάξει οι «πράσινοι» στα… σκουπίδια στη Λεωοφόρο, είναι συνολικά 150 (από τη σεζόν 1959-60) ενώ στο ΟΑΚΑ 178 βαθμοί, παρ΄ότι στο «Απόστολος Νικολαίδης» έχουν δώσει 137 αγώνες περισσότερους.