Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου 2014

Οι αναμνήσεις του Εργοτέλη απ΄τον Αμπάρκιολη κι οι φόβοι που επιβεβαιώθηκαν στο «Γεντί Κουλέ»

Οι φόβοι – ελέω των άσχημων αναμνήσεων – των ανθρώπων του Εργοτέλη για τον ρέφερι Αμπάρκιολη, επιβεβαιώθηκαν περίτρανα και με σκληρό τρόπο στο φινάλε του κρητικού ντέρμπι με τον ΟΦΗ το απόγευμα της Πέμπτης (4/12) στο «Γεντί Κουλέ».

Η απόφαση του Μακεδόνα διαιτητή να καταλογίσει πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και να στερήσει έτσι από τον Εργοτέλη το βαθμό της ισοπαλίας, προκάλεσε τεράστια απογοήτευση και εκνευρισμό στις τάξεις των «κιτρινόμαυρων».

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν να θυμούνται στο pre game του αγώνα με τον ΟΦΗ (και έπειτα από τον ορισμό του Αμπάρκιολη) πως ο εν λόγω ρέφερι στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Λεβαδειακό τον περασμένο Ιανουάριο, παρά την καθαρή ήττα (2-0) τους από τους Βοιωτούς, χάριζε τις κάρτες και τα φάουλ στους παίκτες των γηπεδούχων  και είχαν άσχημο...προαίσθημα.

Δυστυχώς για αυτούς, οι φόβοι τους επιβεβαιώθηκαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του κρητικού ντέρμπι με τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Συμβαίνουν κι αυτά.