Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

Ο διαιτητής του Σερβία - Αλβανία σφυρίζει το Γιουβέντους - Ολυμπιακός

Ο Aγγλος Μάρτιν Aτκινσον ορίστηκε από την UEFAνα διευθύνει το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Γιουβέντους στο Τορίνο την προσεχή Τρίτη (04/11).

Αυτή θα είναι η δεύτερη φορά που ο 43χρονος ρέφερι θα σφυρίξει τον Ολυμπιακό μετά το εκτός έδρας παιχνίδι (2-0 νίκη των Ερυθρόλευκων) με τη Σέριφ για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2009/10, ενώ υπήρξε τέταρτος στο 2-1 του Ολυμπιακού με τη Λάτσιο στο Ολίμπικο την περίοδο 2007/08 και στο 1-1 με τη Σαχτάρ την περίοδο 2006/07.

Επίσης, ήταν τέταρτος στο Παναθηναϊκός - Βίσλα Κρακοβίας (4-1) για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ 2005/06 ενώ έχει παίξει και την ΑΕΚ, στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Χετάφε για τους «32» του Κυπέλλου UEFA 2007/08.

Το ιδιαίτερο στοιχείο είναι ότι ο Άτκινσον ήταν διαιτητής του αγώνα της Σερβίας με την Αλβανία που διακόπηκε λόγω των γνωστών επεισοδίων, ενώ στον Ολυμπιακό αγωνίζεται ο γεννημένος στη Ζυρίχη από Αλβανούς γονείς Παϊτίμ Κασάμι που στο ματς του Φαλήρου πανηγύρισε το γκολ εναντίον της Γηραιάς Κυρίας κάνοντας (;) τον αλβανικό δικέφαλο αετό!